Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Te- /kaffeservis 7462442



*

nr 746 2442


Te- /kaffeservis

ca 55 del, Rosenthal, "Maria", Björnbär


Kondition: mindre nagg

Utrop:

3.000 kr

Såld:

2.700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 12 mars 2012
kl 18:27:43


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/3 00:40:09 1      1.500 kr
11/3 12:32:12 2      1.700 kr
12/3 13:35:13 2      2.000 kr
12/3 18:16:00 2      2.500 kr
12/3 18:16:22 2      2.500 kr
12/3 18:20:52 3      1.700 kr
12/3 18:21:34 3      1.900 kr
12/3 18:21:59 3      2.100 kr
12/3 18:22:17 3      2.300 kr
12/3 18:22:43 3      2.500 kr
12/3 18:23:31 3      2.600 kr
12/3 18:23:56 2      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Rosenthal
Rosenthal är en tysk porslinsfabrik, grundad 1879 av Philipp Rosenthal.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: björnbär kaffekopp kaffekoppar kaffeservis rosenthal te-
  • 6263 Djupa tallrikar
    Ett par, Qian Long, Kina, 1700-tal. Diameter: 23 cm
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 20:06
  • 6167 Kaffe / tekopp..
    17 delar, Porcelaine de Paris, Limoges
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 19:00
  • 6340 Kaffegods
    12 delar, Royal Tuscan, England, dekor av ranka, 1..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 20:52
  • 6014 Kaffekoppar
    + assietter, 12 delar, Royal Copenhagen, Assietter..//
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 20:53
  • 5060 Kaffekoppar
    5 delar, Grodblad, Upsala-Ekeby
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 18:51
  • 6061 Kaffekoppar
    6 st, "Krokus", Esteri Tomula & Peter Winquist, Ar..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 18:37




Ladda ner broschyr